Мокса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мокса
Поглед кон Мокса
Поглед кон Мокса
Грб на Мокса
Мокса is located in Германија
Мокса
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Карин Кнол
Основни податоци
Површина 4,67 км2
Надм. височина 430 м
Население 82 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 036483
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Мокса во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°38′28″N 11°37′47″E / 50.64111° СГШ; 11.62972° ИГД / 50.64111; 11.62972Координати: 50°38′28″N 11°37′47″E / 50.64111° СГШ; 11.62972° ИГД / 50.64111; 11.62972

Мокса (германски: Moxa) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Мокса се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини. На југ се наоѓа градот Цигенрик, а на север Песнек.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]