Прејди на содржината

Буха (Зале-Орла)

Координати: 50°37′0″N 11°41′0″E / 50.61667° СГШ; 11.68333° ИГД / 50.61667; 11.68333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буха
Поглед кон Буха
Поглед кон Буха
Поглед кон Буха
Буха (Зале-Орла) во рамките на Германија
Буха (Зале-Орла)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Хуберт Грау
Основни податоци
Површина 3,18 км2
Надм. височина 460 м
Население 95  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 036484
Местоположба на Буха во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°37′0″N 11°41′0″E / 50.61667° СГШ; 11.68333° ИГД / 50.61667; 11.68333

Буха (германски: Bucha) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.