Герода (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герода
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Герода
Герода (Тирингија) is located in Германија
Герода (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Месни единици 3
Градоначалник Габриеле Клаус
Основни податоци
Површина 6,15 км2
Надм. височина 343 м
Население 229 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036482
Портал www.triptis.de
Местоположба на Герода во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°46′0″N 11°54′0″E / 50.76667° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.76667; 11.90000Координати: 50°46′0″N 11°54′0″E / 50.76667° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.76667; 11.90000

Герода (германски: Geroda) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Во Герода има мала река и повеќе езерца.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Герода се состои од следниве места:

  • Гехеге
  • Герода
  • Витхенштајн

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Мителпелниц и градот Триптис во округот Зале-Орла, како и Харт-Пелниц и Шварцбах во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]