Шварцбах (Тирингија)

Координати: 50°48′0″N 11°53′0″E / 50.80000° СГШ; 11.88333° ИГД / 50.80000; 11.88333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шварцбах
Црква во Шварцбах
Црква во Шварцбах
Црква во Шварцбах
Шварцбах (Тирингија) во рамките на Германија
Шварцбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Градоначалник Карина Фојстел
Основни податоци
Површина 4,93 км2
Надм. височина 309 м
Население 222 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07589
Повик. бр. 036604
Портал www.rathaus-muenchenbernsdorf.de
Местоположба на Шварцбах во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°48′0″N 11°53′0″E / 50.80000° СГШ; 11.88333° ИГД / 50.80000; 11.88333

Шварцбах (германски: Schwarzbach) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)