Ронебург (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ronneburg
Стариот град на Ронебург
Стариот град на Ронебург
Грб на Ronneburg
Ронебург (Тирингија) is located in Германија
Ронебург (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градски единици 4
Градоначалник Манфред Беме (ДХС)
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 280 м
Население 4.953 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 261 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036602
Портал www.ronneburg.de
Местоположба на градот Ronneburg во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°51′49″N 12°10′51″E / 50.86361° СГШ; 12.18083° ИГД / 50.86361; 12.18083Координати: 50°51′49″N 12°10′51″E / 50.86361° СГШ; 12.18083° ИГД / 50.86361; 12.18083

Ронебург (германски: Ronneburg) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 7 километри источно од Гера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]