Гросенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросенштајн
Црква во Гросенштајн
Црква во Гросенштајн
Грб на Гросенштајн
Гросенштајн is located in Германија
Гросенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Месни единици 4
Градоначалник Улрих Трегер
Основни податоци
Површина 14,47 км2
Надм. височина 288 м
Население 1.210 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036602
Портал www.vg-brahmetal.de
Местоположба на Гросенштајн во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°54′0″N 12°12′0″E / 50.90000° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.90000; 12.20000Координати: 50°54′0″N 12°12′0″E / 50.90000° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.90000; 12.20000

Гросенштајн (германски: Großenstein) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)