Прејди на содржината

Бад Кестриц

Координати: 50°55′50″N 12°0′35″E / 50.93056° СГШ; 12.00972° ИГД / 50.93056; 12.00972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Кестриц
Црква во Бад Кестриц
Црква во Бад Кестриц
Црква во Бад Кестриц
Грб на Бад Кестриц
Бад Кестриц во рамките на Германија
Бад Кестриц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Дитрих Хајланд (ДХС)
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 203 м
Население 3.461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 204 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07586
Повик. бр. 036605
Портал www.stadt-bad-koestritz.de
Местоположба на градот Бад Кестриц во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°55′50″N 12°0′35″E / 50.93056° СГШ; 12.00972° ИГД / 50.93056; 12.00972

Бад Кестриц (германски: Bad Köstritz) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вајсе Елстер, 7 километри северозападно од Гера. Бад Кестриц е познат по пиварницата Köstritzer и нејзиното црно пиво (Schwarzbier).

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]