Пелциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пелциг
Црква во Пелциг
Црква во Пелциг
Грб на Пелциг
Пелциг is located in Германија
Пелциг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Месни единици 4
Градоначалник Клаус-Фридер Хојцерот
Основни податоци
Површина 7,76 км2
Надм. височина 240−295 м
Население 1.141 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 036695
Портал www.gemeinde-poelzig.de
Местоположба на Пелциг во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°57′9″N 12°11′52″E / 50.95250° СГШ; 12.19778° ИГД / 50.95250; 12.19778Координати: 50°57′9″N 12°11′52″E / 50.95250° СГШ; 12.19778° ИГД / 50.95250; 12.19778

Пелциг (германски: Pölzig) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)