Зелингштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелингштет
Црква во Зелингштет
Црква во Зелингштет
Грб на Зелингштет
Зелингштет is located in Германија
Зелингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Месни единици 5
Градоначалник Регина Хилберт
Основни податоци
Површина 17,97 км2
Надм. височина 295−345 м
Население 1.286 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036608
Местоположба на Зелингштет во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°47′28″N 12°14′33″E / 50.79111° СГШ; 12.24250° ИГД / 50.79111; 12.24250Координати: 50°47′28″N 12°14′33″E / 50.79111° СГШ; 12.24250° ИГД / 50.79111; 12.24250

Зелингштет (германски: Seelingstädt) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)