Виншендорф/Елстер (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лендерек)

Виншендорф/Елстер (германски: Wünschendorf/Elster; пред 8 февруари 2013: Лендерек) — општинска заедница во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Виншендорф/Елстер.

Општинската заедница Лендерек се состои од следниве општини:

 1. Браунихсвалде
 2. Ендшиц
 3. Гауерн
 4. Хилберсдорф
 5. Кауерн
 6. Линда кај Вајда
 7. Пајцдорф
 8. Рикерсдорф
 9. Зелингштет
 10. Тајхвиц
 11. Виншендорф

Координати: 50°48′00″ N; 12°13′01″ E / 50.800° СГШ; 12.217° ИГД / 50.800; 12.217