Виншендорф (Елстер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виншендорф (Елстер)
Црква во Виншендорф
Црква во Виншендорф
Грб на Виншендорф (Елстер)
Виншендорф (Елстер) во рамките на Германија
Виншендорф (Елстер)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Јенс Ауер
Основни податоци
Површина 19,45 км2
Надм. височина 216 м
Население 2.755 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 036603
Портал www.wuenschendorf.de
Местоположба на Виншендорф (Елстер) во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°47′44″N 12°5′51″E / 50.79556° СГШ; 12.09750° ИГД / 50.79556; 12.09750Координати: 50°47′44″N 12°5′51″E / 50.79556° СГШ; 12.09750° ИГД / 50.79556; 12.09750

Виншендорф (Елстер) (германски: Wünschendorf/Elster) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)