Лангенвецендорф

Координати: 50°40′37″N 12°5′53″E / 50.67694° СГШ; 12.09806° ИГД / 50.67694; 12.09806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангенвецендорф
Поглед на Лангенвецендорф
Поглед на Лангенвецендорф
Поглед на Лангенвецендорф
Грб на Лангенвецендорф
Лангенвецендорф во рамките на Германија
Лангенвецендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Клаус Чигнер
Основни податоци
Површина 55,99 км2
Надм. височина 338 м
Население 4.065 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07957
Повик. бр. 036625
Портал www.langenwetzendorf.de
Местоположба на Лангенвецендорф во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°40′37″N 12°5′53″E / 50.67694° СГШ; 12.09806° ИГД / 50.67694; 12.09806

Лангенвецендорф (германски: Langenwetzendorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)