Бетенхаузен

Координати: 50°55′44″N 12°11′50″E / 50.92889° СГШ; 12.19722° ИГД / 50.92889; 12.19722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бетенхаузен
Црква во Бетенхаузен
Црква во Бетенхаузен
Црква во Бетенхаузен
Грб на Бетенхаузен
Бетенхаузен во рамките на Германија
Бетенхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Месни единици 2
Градоначалник Моника Шнајдер
Основни податоци
Површина 3,08 км2
Надм. височина 255−292 м
Население 227 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 036695
Портал www.vg-brahmetal.de
Местоположба на Бетенхаузен во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°55′44″N 12°11′50″E / 50.92889° СГШ; 12.19722° ИГД / 50.92889; 12.19722

Бетенхаузен (германски: Bethenhausen) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)