Кидорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кидорф
Црква во Кидорф
Црква во Кидорф
Кидорф is located in Германија
Кидорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Ангелика Кин фон Хинценстерн
Основни податоци
Површина 2,20 км2
Надм. височина 365 м
Население 60 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07980
Повик. бр. 03 66 25
Портал www.leubatal.de
Местоположба на Кидорф во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°42′26″N 12°6′37″E / 50.70722° СГШ; 12.11028° ИГД / 50.70722; 12.11028Координати: 50°42′26″N 12°6′37″E / 50.70722° СГШ; 12.11028° ИГД / 50.70722; 12.11028

Кидорф (германски: Kühdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)