Кримла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кримла
Кримла
Кримла
Грб на Кримла
Кримла is located in Германија
Кримла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Норберт Оргел
Основни податоци
Површина 2 км2
Надм. височина 280 м
Население 264 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07557
Повик. бр. 03 66 03
Портал www.crimla.de
Местоположба на Кримла во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°48′10″N 12°2′40″E / 50.80278° СГШ; 12.04444° ИГД / 50.80278; 12.04444Координати: 50°48′10″N 12°2′40″E / 50.80278° СГШ; 12.04444° ИГД / 50.80278; 12.04444

Кримла (германски: Crimla) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)