Прејди на содржината

Корбусен

Координати: 50°53′29″N 12°10′16″E / 50.89139° СГШ; 12.17111° ИГД / 50.89139; 12.17111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Корбусен
Црква во Корбусен
Црква во Корбусен
Црква во Корбусен
Грб на Корбусен
Корбусен во рамките на Германија
Корбусен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Градоначалник Рајнер Кеплер
Основни податоци
Површина 7,22 км2
Надм. височина 291 м
Население 438 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 036602
Портал www.vg-brahmetal.de
Местоположба на Корбусен во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°53′29″N 12°10′16″E / 50.89139° СГШ; 12.17111° ИГД / 50.89139; 12.17111

Корбусен (германски: Korbußen) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)