Берга (Тирингија)

Координати: 50°45′N 12°10′E / 50.750° СГШ; 12.167° ИГД / 50.750; 12.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берга
Административна зграда во Берга
Административна зграда во Берга
Административна зграда во Берга
Грб на Берга
Берга (Тирингија) во рамките на Германија
Берга (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градски единици 14
Градоначалник Штефан Битнер
Основни податоци
Површина 43 км2
Надм. височина 229 м
Население 3.224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07980
Повик. бр. 036623
Портал Stadt-Berga.de
Местоположба на градот Берга во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°45′N 12°10′E / 50.750° СГШ; 12.167° ИГД / 50.750; 12.167

Берга или Берга/Елстер (германски: Berga/Elster) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вајсе Елстер, 14 километри југоисточно од Гера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]