Бока

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бока
Црква во Бока
Црква во Бока
Бока is located in Германија
Бока
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Месни единици 2
Градоначалник Ервин Шифнер
Основни податоци
Површина 6,05 км2
Надм. височина 330 м
Население 455 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07589
Повик. бр. 036604
Портал www.rathaus-muenchenbernsdorf.de
Местоположба на Бока во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°49′0″N 11°58′0″E / 50.81667° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.81667; 11.96667Координати: 50°49′0″N 11°58′0″E / 50.81667° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.81667; 11.96667

Бока (германски: Bocka) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)