Кашвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кашвиц
Грб на Кашвиц
Кашвиц is located in Германија
Кашвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Дитер Дрезе
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 176 м
Население 624 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07586
Повик. бр. 036605
Портал www.caaschwitz.info
Местоположба на Кашвиц во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°57′0″N 12°0′0″E / 50.95000° СГШ; 12.00000° ИГД / 50.95000; 12.00000Координати: 50°57′0″N 12°0′0″E / 50.95000° СГШ; 12.00000° ИГД / 50.95000; 12.00000

Кашвиц (германски: Caaschwitz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)