Пајцдорф

Координати: 50°51′0″N 12°13′0″E / 50.85000° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.85000; 12.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајцдорф
Црква во Пајцдорф
Црква во Пајцдорф
Црква во Пајцдорф
Пајцдорф во рамките на Германија
Пајцдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Јерг Трилич
Основни податоци
Површина 8,68 км2
Надм. височина 275 м
Население 421 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036602
Портал paitzdorf.de
Местоположба на Пајцдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°51′0″N 12°13′0″E / 50.85000° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.85000; 12.21667

Пајцдорф (германски: Paitzdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини близу Пајцдорф се градот Ронебург и Рикерсдорф во округот Грајц, како и Хојкевалде и Постерштајн во округот Алтенбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Менсдорф е единствената административна единица во Пајцдорф.

Историја[уреди | уреди извор]

Пајцдорф бил првпат споменат во списите во 1290.

Во 1837, околу 140 жители на Пајцдорф заминале во Америка, барајќи религиозна слобода. Заедно со имигранти од Саксонија, ги основале заедниците Алтенбург, Фрона, Витенберг, Дрезден и Пајцдорф на реката Мисисипи во Мисури.

Во 1963, ветерницата во Пајцдорф, подигната во 1792, била срушена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)