Швара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швара
Црква во Швара
Црква во Швара
Швара is located in Германија
Швара
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Градоначалник Јирген Матес
Основни податоци
Површина 3,56 км2
Надм. височина 240−286 м
Население 132 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 0365
Портал www.elektro-matthes.de/vg/sch.htm
Местоположба на Швара во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°54′11″N 12°8′34″E / 50.90306° СГШ; 12.14278° ИГД / 50.90306; 12.14278Координати: 50°54′11″N 12°8′34″E / 50.90306° СГШ; 12.14278° ИГД / 50.90306; 12.14278

Швара (германски: Schwaara) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)