Прејди на содржината

Цедлиц

Координати: 50°48′51″N 12°1′49″E / 50.81417° СГШ; 12.03028° ИГД / 50.81417; 12.03028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цедлиц
Поглед кон Цедлиц
Поглед кон Цедлиц
Поглед кон Цедлиц
Грб на Цедлиц
Цедлиц во рамките на Германија
Цедлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Градоначалник Криста Хофбауер
Основни податоци
Површина 13,05 км2
Надм. височина 257 м
Население 722 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07557
Повик. бр. 036603
Портал www.rathaus-muenchenbernsdorf.de
Местоположба на Цедлиц во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°48′51″N 12°1′49″E / 50.81417° СГШ; 12.03028° ИГД / 50.81417; 12.03028

Цедлиц (германски: Zedlitz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)