Ендшиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ендшиц
Црква во Ендшиц
Црква во Ендшиц
Ендшиц is located in Германија
Ендшиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Силвио Ничке
Основни податоци
Површина 5,28 км2
Надм. височина 279 м
Население 327 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 036603
Местоположба на Ендшиц во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°47′0″N 12°8′0″E / 50.78333° СГШ; 12.13333° ИГД / 50.78333; 12.13333Координати: 50°47′0″N 12°8′0″E / 50.78333° СГШ; 12.13333° ИГД / 50.78333; 12.13333

Ендшиц (германски: Endschütz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини близу Ендшиц се градот Берга (Елстер), Линда кај Вајда и Виншендорф; како и слободниот град Гера.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во склоп на Ендшиц се наоѓа и единицата Лецендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)