Браунихсвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браунихсвалде
Црква во Браунихсвалде
Црква во Браунихсвалде
Грб на Браунихсвалде
Браунихсвалде is located in Германија
Браунихсвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Хајнц Клигел (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,18 км2
Надм. височина 325 м
Население 612 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036608
Местоположба на Браунихсвалде во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°48′0″N 12°13′0″E / 50.80000° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.80000; 12.21667Координати: 50°48′0″N 12°13′0″E / 50.80000° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.80000; 12.21667

Браунихсвалде (германски: Braunichswalde) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)