Рајхштет

Координати: 50°55′30″N 12°14′6″E / 50.92500° СГШ; 12.23500° ИГД / 50.92500; 12.23500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајхштет
Поглед кон Рајхштет
Поглед кон Рајхштет
Поглед кон Рајхштет
Грб на Рајхштет
Рајхштет во рамките на Германија
Рајхштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Месни единици 2
Градоначалник Петра Кирмсе
Основни податоци
Површина 5,03 км2
Надм. височина 245−287 м
Население 332 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036602
Портал www.vg-brahmetal.de
Местоположба на Рајхштет во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°55′30″N 12°14′6″E / 50.92500° СГШ; 12.23500° ИГД / 50.92500; 12.23500

Рајхштет (германски: Reichstädt) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)