Хартмансдорф (Грајц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хартмансдорф
Црква во Хартмансдорф
Црква во Хартмансдорф
Хартмансдорф (Грајц) is located in Германија
Хартмансдорф (Грајц)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Биргит Волф
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 225 м
Население 343 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07586
Повик. бр. 036605
Местоположба на Хартмансдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°54′37″N 12°0′15″E / 50.91028° СГШ; 12.00417° ИГД / 50.91028; 12.00417Координати: 50°54′37″N 12°0′15″E / 50.91028° СГШ; 12.00417° ИГД / 50.91028; 12.00417

Хартмансдорф (германски: Hartmannsdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)