Кауерн

Координати: 50°43′0″N 12°5′0″E / 50.71667° СГШ; 12.08333° ИГД / 50.71667; 12.08333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кауерн
Црква во Кауерн
Црква во Кауерн
Црква во Кауерн
Грб на Кауерн
Кауерн во рамките на Германија
Кауерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Месни единици 3
Градоначалник Ингрид Ам
Основни податоци
Површина 8,32 км2
Надм. височина 285 м
Население 410 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 036602
Портал www.kauern.de
Местоположба на Кауерн во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°43′0″N 12°5′0″E / 50.71667° СГШ; 12.08333° ИГД / 50.71667; 12.08333

Кауерн (германски: Kauern) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини близу Кауерн се Хилберсдорф и Ронебург во округот Грајц, како и слободниот град Гера.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кауерн има две единици: Лихтенберг и Лојч.

Историја[уреди | уреди извор]

Кауерн е првпат споменат во документите во 1465, кога владетелот на Рудениц започнал да го гради дворецот кај Кауерн. Селото Кауерн припаѓала на војводството Саксо-Алтенбург и одржувало тесна врска со блискиот град Ронебург, кој се развил во текот на годините.

Во 1958, советско-германската компанија SDAG Wismut ја започнала изградбата на отворен коп за ураниум во Лихтенберг. До 1976 била создадена дупка од 240 метри. Потоа, ископувањето на ураниум во рудникот престанало, бидејќи продолжувањето било невозможно поради близината на Ронебург и рудникот Шмирхау. Во 1990, рудникот бил делумно пополнет со материјал од соседните копови. Кога Сојузната изложба на градини се одржала во близина во 2007, дупката требала да биде целосно пополнета и вклопена во новиот пејзаж на Ронебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)