Вајда (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајда
Авионски поглед кон Вајда
Авионски поглед кон Вајда
Авионски поглед кон Вајда
Грб на Вајда
Вајда (Тирингија) во рамките на Германија
Вајда (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градски единици 2
Градоначалник Вернер Бајер
Основни податоци
Површина 36,48 км2
Надм. височина 231 м
Население 8.318 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 228 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07565–07570
Повик. бр. 036603
Портал www.weida.de
Местоположба на градот Вајда во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°46′0″N 12°4′0″E / 50.76667° СГШ; 12.06667° ИГД / 50.76667; 12.06667Координати: 50°46′0″N 12°4′0″E / 50.76667° СГШ; 12.06667° ИГД / 50.76667; 12.06667

Вајда (германски: Weida) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри јужно од Гера на истоимената река.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]