Браменау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Браменау
Црква во Браменау
Црква во Браменау
Браменау is located in Германија
Браменау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Блуме (СДП)
Основни податоци
Површина 6,88 км2
Надм. височина 220−290 м
Население 900 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 131 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 036695
Портал www.vg-brahmetal.de/bra.htm
Местоположба на Браменау во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°55′0″N 12°10′0″E / 50.91667° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.91667; 12.16667Координати: 50°55′0″N 12°10′0″E / 50.91667° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.91667; 12.16667

Браменау (германски: Brahmenau) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)