Хундхауптен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хундхауптен
Хундхауптен is located in Германија
Хундхауптен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Градоначалник Герлинде Пецолд-Хезелбарт
Основни податоци
Површина 7,81 км2
Надм. височина 325 м
Население 306 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07557
Повик. бр. 0365
Портал www.hundhaupten.de
Местоположба на Хундхауптен во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°49′49″N 11°59′24″E / 50.83028° N; 11.99000° E / 50.83028; 11.99000Координати: 50°49′49″N 11°59′24″E / 50.83028° N; 11.99000° E / 50.83028; 11.99000

Хундхауптен (германски: Hundhaupten) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)