Лангенволшендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангенволшендорф
Црква во Лангенволшендорф
Црква во Лангенволшендорф
Грб на Лангенволшендорф
Лангенволшендорф is located in Германија
Лангенволшендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Гизберт Фојгт (ДХС)
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 440 м
Население 847 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07937
Повик. бр. 036628
Портал www.langenwolschendorf.de
Местоположба на Лангенволшендорф во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°38′0″N 11°58′0″E / 50.63333° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.63333; 11.96667Координати: 50°38′0″N 11°58′0″E / 50.63333° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.63333; 11.96667

Лангенволшендорф (германски: Langenwolschendorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)