Прејди на содржината

Нојмиле (Елстер)

Координати: 50°42′0″N 12°10′0″E / 50.70000° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.70000; 12.16667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојмиле (Елстер)
Нојмиле
Нојмиле
Нојмиле
Грб на Нојмиле (Елстер)
Нојмиле (Елстер) во рамките на Германија
Нојмиле (Елстер)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Педра Хофмајстер
Основни податоци
Површина 8,38 км2
Надм. височина 250 м
Население 442  (31 декември 2006)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07980
Повик. бр. 03661
Портал www.neumuehle-elster.de
Местоположба на Нојмиле (Елстер) во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 12°10′0″E / 50.70000° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.70000; 12.16667

Нојмиле/Елстер (германски: Neumühle/Elster) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]