Вајсендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајсендорф
Замок во Вајсендорф
Замок во Вајсендорф
Вајсендорф is located in Германија
Вајсендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Елвира Михел
Основни податоци
Површина 3,60 км2
Надм. височина 387 м
Население 321 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07950
Повик. бр. 036622
Портал www.weissendorf.de
Местоположба на Вајсендорф во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°41′0″N 12°0′0″E / 50.68333° СГШ; 12.00000° ИГД / 50.68333; 12.00000Координати: 50°41′0″N 12°0′0″E / 50.68333° СГШ; 12.00000° ИГД / 50.68333; 12.00000

Вајсендорф (германски: Weißendorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)