Прејди на содржината

Гауерн

Координати: 50°47′0″N 12°12′0″E / 50.78333° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.78333; 12.20000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гауерн
Црква во Гауерн
Црква во Гауерн
Црква во Гауерн
Гауерн во рамките на Германија
Гауерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Торстен Херолд
Основни податоци
Површина 3,66 км2
Надм. височина 303 м
Население 118 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036608
Местоположба на Гауерн во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°47′0″N 12°12′0″E / 50.78333° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.78333; 12.20000

Гауерн (германски: Gauern) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)