Прејди на содржината

Молсдорф-Тајхволфрамсдорф

Координати: 50°40′N 12°16′E / 50.667° СГШ; 12.267° ИГД / 50.667; 12.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Молсдорф-Тајхволфрамсдорф
Црква во Тајхволфрамсдорф
Црква во Тајхволфрамсдорф
Црква во Тајхволфрамсдорф
Молсдорф-Тајхволфрамсдорф во рамките на Германија
Молсдорф-Тајхволфрамсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Месни единици 11
Основни податоци
Површина 50 км2
Надм. височина 340 м
Население 4.710 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07987, 07989
Повик. бр. 03661, 036624
Местоположба на Молсдорф-Тајхволфрамсдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°40′N 12°16′E / 50.667° СГШ; 12.267° ИГД / 50.667; 12.267

Молсдорф-Тајхволфрамсдорф (германски: Mohlsdorf-Teichwolframsdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2012 со спојување на поранешните општини Молсдорф и Тајхволфрамсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)