Прејди на содржината

Линда кај Вајда

Координати: 50°48′0″N 12°12′0″E / 50.80000° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.80000; 12.20000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линда кај Вајда
Црква во Линда кај Вајда
Црква во Линда кај Вајда
Црква во Линда кај Вајда
Грб на Линда кај Вајда
Линда кај Вајда во рамките на Германија
Линда кај Вајда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Рајнер Меркел (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,81 км2
Надм. височина 318 м
Население 434 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036608
Портал www.gemeinde-linda.de
Местоположба на Линда кај Вајда во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°48′0″N 12°12′0″E / 50.80000° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.80000; 12.20000

Линда кај Вајда (германски: Linda bei Weida) — општина во округот Грајц, во Тирингија, во Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини близу Линда се Берга (Елстер), Браунихсвалде, Ендшиц, Гауерн, Хилберсдорф и Рикерсдорф во округот Грајц, како и слободниот град Гера.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од селата Линда и Полен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)