Цојленрода-Трибес

Координати: 50°38′55″N 11°58′50″E / 50.64861° СГШ; 11.98056° ИГД / 50.64861; 11.98056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цојленрода-Трибес
Грб на Цојленрода-Трибес
Цојленрода-Трибес во рамките на Германија
Цојленрода-Трибес
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Франк Штајнвакс (ДХС)
Основни податоци
Површина 134,72 км2
Надм. височина 415 м
Население 16.194 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07931–07937, 07950
Повик. бр. 036628, 036622
Портал www.zeulenroda-triebes.de
Местоположба на градот Цојленрода-Трибес во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°38′55″N 11°58′50″E / 50.64861° СГШ; 11.98056° ИГД / 50.64861; 11.98056

Цојленрода-Трибес (германски: Zeulenroda-Triebes) — германски град во округот Грајц, во покраината Тирингија.

Цојленрода-Трибес се наоѓа во јужниот дел на округот Грајц во Тириншките Шкрилни Планини (Thüringer Schiefergebirge), на граница со Саксонија. Најпозната знаменитост во градот е неокласичното градско собрание, изградено во 1827. Цојленрода-Трибес е исто така познат по меѓународната женска велосипедска трка Тирингија.

Историја[уреди | уреди извор]

Цојленрода бил спомнат во документ најрано во 1325. Селото станало град во 1438. Цојленрода припаѓал на кнежевството Ројс неколку векови. На 16 април 1945, американската војска го зазела Цојленрода без никаков отпор. На 1 јули, Црвената армија го окупирала градот. Во 1949, Цојленрода и Трибес станале дел од Источна Германија. По повторното обединување на Германија во 1990, Слободната Држава Тирингија била повторно основана. Цојленрода се споил со Трибес во 2006. Новото име на градот е Цојленрода-Трибес.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]