Тајхвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тајхвиц
Поглед кон Тајхвиц
Поглед кон Тајхвиц
Поглед кон Тајхвиц
Тајхвиц во рамките на Германија
Тајхвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Виншендорф/Екстер
Градоначалник Ерика Шалер
Основни податоци
Површина 3,06 км2
Надм. височина 331 м
Население 110 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 03 66 03
Портал www.leubatal.de
Местоположба на Тајхвиц во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°45′28″N 12°5′5″E / 50.75778° СГШ; 12.08472° ИГД / 50.75778; 12.08472Координати: 50°45′28″N 12°5′5″E / 50.75778° СГШ; 12.08472° ИГД / 50.75778; 12.08472

Тајхвиц (германски: Teichwitz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)