Прејди на содржината

Минхенбернсдорф

Координати: 50°49′0″N 11°56′0″E / 50.81667° СГШ; 11.93333° ИГД / 50.81667; 11.93333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Минхенбернсдорф
Административна зграда во Минхенбернсдорф
Административна зграда во Минхенбернсдорф
Административна зграда во Минхенбернсдорф
Грб на Минхенбернсдорф
Минхенбернсдорф во рамките на Германија
Минхенбернсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Градски единици 3
Градоначалник Јерг Рајнхарт
Основни податоци
Површина 15,43 км2
Надм. височина 325 м
Население 2.929 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07589
Повик. бр. 036604
Портал muenchenbernsdorf.de
Местоположба на градот Минхенбернсдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°49′0″N 11°56′0″E / 50.81667° СГШ; 11.93333° ИГД / 50.81667; 11.93333

Минхенбернсдорф (германски: Münchenbernsdorf) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на околу 16 километри југозападно од Гера.

Историја

[уреди | уреди извор]

Населбата била основана во втората половина на 12 век. Документот од 17 август 1251 од фогтот на Вајда (Вајда) првпат го споменува Минхенбернсдорф како населба. Поделбата од Лајпциг во 1485 го доделила местото на благородничката линија Ернестин. Потоа, во 1571, станал дел од Саксонија. Поради казна на Кралството Саксонија за неговата поврзаност со Наполеон и Франција, Виенскиот конгрес од 1815 ги одзел териториите на кралството, со што Минхенбернсдорф припаднал на Големото војводство Саксо-Вајмар-Ајзенах, потоа владеен од Карл Август. На крајот на 19 и почетокот на 20 век, населбата доживеала економски раст преку воведувањето и растот на фабриките за теписи, со што ги добил градските права во 1904. Самиот град Минхенбернсдорф е член и седиште на општинската заедница Минхенбернсдорф од 9 март 1992.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)