Линденкројц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линденкројц
Црква во Линденкројц
Црква во Линденкројц
Линденкројц is located in Германија
Линденкројц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Градоначалник Хајдрун Мартин
Основни податоци
Површина 8,97 км2
Надм. височина 300 м
Население 435 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07589
Повик. бр. 036604
Местоположба на Линденкројц во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°51′0″N 11°55′0″E / 50.85000° СГШ; 11.91667° ИГД / 50.85000; 11.91667Координати: 50°51′0″N 11°55′0″E / 50.85000° СГШ; 11.91667° ИГД / 50.85000; 11.91667

Линденкројц (германски: Lindenkreuz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)