Хојкевалде (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојкевалде (Тирингија)
Авионски поглед кон Хојкевалде
Авионски поглед кон Хојкевалде
Грб на Хојкевалде (Тирингија)
Хојкевалде (Тирингија) во рамките на Германија
Хојкевалде (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Градоначалник Мајк Пивак
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 275 м
Население 191 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.heukewalde.de
Местоположба на Хојкевалде (Тирингија) во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°50′10″N 12°16′3″E / 50.83611° СГШ; 12.26750° ИГД / 50.83611; 12.26750Координати: 50°50′10″N 12°16′3″E / 50.83611° СГШ; 12.26750° ИГД / 50.83611; 12.26750

Хојкевалде (германски: Heukewalde) — германска општина во округот Алтенбург, во Тирингија. Припаѓа на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини кои се граничат со Хојкевалде се: Јонасвалде, Постерштајн и Фолмерсхајн во округот Алтенбург; како и Рикерсдорф и Пајцдорф во округот Грајц.

Историја[уреди | уреди извор]

Хојкевалде бил првпат споменат во списите на 9 декември 1152. Од 1826 до 1920 припаѓал на Саксо-Алтенбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]