Цигелхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цигелхајм
Црква во Цигелхајм
Црква во Цигелхајм
Црква во Цигелхајм
Цигелхајм во рамките на Германија
Цигелхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Виратал
Месни единици 4
Градоначалник Марио Рор
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 220 м
Население 944  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04618
Повик. бр. 034494
Портал www.wieratal.de
Местоположба на Цигелхајм во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°55′33″N 12°33′12″E / 50.92583° СГШ; 12.55333° ИГД / 50.92583; 12.55333Координати: 50°55′33″N 12°33′12″E / 50.92583° СГШ; 12.55333° ИГД / 50.92583; 12.55333

Цигелхајм (германски: Ziegelheim) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]