Мена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мена
Поглед кон Мена
Поглед кон Мена
Поглед кон Мена
Мена во рамките на Германија
Мена
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 3
Градоначалник Јенс Шталман
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 240 м
Население 260 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034495
Местоположба на Мена во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°57′53″N 12°19′18″E / 50.96472° СГШ; 12.32167° ИГД / 50.96472; 12.32167Координати: 50°57′53″N 12°19′18″E / 50.96472° СГШ; 12.32167° ИГД / 50.96472; 12.32167

Мена (германски: Mehna) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)