Гелниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гелниц
Црква во Гелниц
Црква во Гелниц
Гелниц is located in Германија
Гелниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Јирген Хајч (СлДП)
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 245 м
Население 329 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034495
Местоположба на Гелниц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°56′50″N 12°19′27″E / 50.94722° СГШ; 12.32417° ИГД / 50.94722; 12.32417Координати: 50°56′50″N 12°19′27″E / 50.94722° СГШ; 12.32417° ИГД / 50.94722; 12.32417

Гелниц (германски: Göllnitz) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)