Алткирхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алткирхен
Црква во Алткирхен
Црква во Алткирхен
Црква во Алткирхен
Грб на Алткирхен
Алткирхен во рамките на Германија
Алткирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 13
Градоначалник Рајнхард Хуберт Фриц (ДХС)
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 228 м
Население 1.116  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Местоположба на Алткирхен во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°56′31″N 12°21′2″E / 50.94194° СГШ; 12.35056° ИГД / 50.94194; 12.35056Координати: 50°56′31″N 12°21′2″E / 50.94194° СГШ; 12.35056° ИГД / 50.94194; 12.35056

Алткирхен (германски: Altkirchen) — германска општина во округот Алтенбург во Тирингија и припаѓа на општинската заедница со истото име.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини близу Алткирхен се градот Алтенбург, Добичен, Дроген, Герен, Гелниц, Зара и градот Шмелн.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Алткирхен е поделена на 13 единици:

 • Алткирхен
 • Гимел
 • Гедиса
 • Гелдшен
 • Гростаушвиц
 • Илзиц
 • Јауерн
 • Клајнтаушвиц
 • Крачиц
 • Небден
 • Плачиц
 • Ретениц
 • Требула

Наводи[уреди | уреди извор]