Прејди на содржината

Зара (Алтенбург)

Координати: 50°56′1″N 12°25′19″E / 50.93361° СГШ; 12.42194° ИГД / 50.93361; 12.42194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зара
Место во Нобиц
Зара
Зара
Зара
Зара (Алтенбург) во рамките на Германија
Зара (Алтенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општина Нобиц
Место единици 25
Основни податоци
Површина 43 км2
Надм. височина 189 м
Население 2.942  (31 декември 2011)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04603
Повик. бр. 03447, 034493
Местоположба на место Зара во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°56′1″N 12°25′19″E / 50.93361° СГШ; 12.42194° ИГД / 50.93361; 12.42194

Зара (германски: Saara) — село и поранешна општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината Зара била основана на 1 јануари 1996 со спојување на поранешните општини Лендорф, Мокерн, Поделвиц, Таупадел и Цема. Од 31 декември 2012 е дел од општината Нобиц.