Нобиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нобиц
Грб на Нобиц
Нобиц is located in Германија
Нобиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Месни единици 15
Градоначалник Хендрик Лебе (СДП)
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 179 м
Население 7.256 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 259 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04603
Повик. бр. 03447 / 034494
Портал www.nobitz.de
Местоположба на Нобиц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°58′0″N 12°29′0″E / 50.96667° СГШ; 12.48333° ИГД / 50.96667; 12.48333Координати: 50°58′0″N 12°29′0″E / 50.96667° СГШ; 12.48333° ИГД / 50.96667; 12.48333

Нобиц (германски: Nobitz) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Црква во Нобиц

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)