Фронсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фронсдорф
Црква во Фронсдорф
Црква во Фронсдорф
Фронсдорф is located in Германија
Фронсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Виратал
Градоначалник Дитмар Грајхен
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 220 м
Население 322  (31 декември 2006)
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04618
Повик. бр. 034497
Портал www.wieratal.de
Местоположба на Фронсдорф во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°56′9″N 12°35′9″E / 50.93583° СГШ; 12.58583° ИГД / 50.93583; 12.58583Координати: 50°56′9″N 12°35′9″E / 50.93583° СГШ; 12.58583° ИГД / 50.93583; 12.58583

Фронсдорф (германски: Frohnsdorf) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]