Лангенлојба-Нидерхајн

Координати: 50°57′33″N 12°35′45″E / 50.95917° СГШ; 12.59583° ИГД / 50.95917; 12.59583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангенлојба-Нидерхајн
Црква во Лангенлојба-Нидерхајн
Црква во Лангенлојба-Нидерхајн
Црква во Лангенлојба-Нидерхајн
Грб на Лангенлојба-Нидерхајн
Лангенлојба-Нидерхајн во рамките на Германија
Лангенлојба-Нидерхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Виратал
Месни единици 8
Градоначалник Јирген Шнајдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 40 км2
Надм. височина 205 м
Население 1.726 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04618
Повик. бр. 034497
Портал www.wieratal.de
Местоположба на Лангенлојба-Нидерхајн во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°57′33″N 12°35′45″E / 50.95917° СГШ; 12.59583° ИГД / 50.95917; 12.59583

Лангенлојба-Нидерхајн (германски: Langenleuba-Niederhain) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)