Фолмерсхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фолмерсхајн
Црква во Фолмерсхајн
Црква во Фолмерсхајн
Фолмерсхајн во рамките на Германија
Фолмерсхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Градоначалник Герд Јунгханс (ДХС)
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 250 м
Население 310 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.vollmershain.de
Местоположба на Фолмерсхајн во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°51′19″N 12°17′18″E / 50.85528° СГШ; 12.28833° ИГД / 50.85528; 12.28833Координати: 50°51′19″N 12°17′18″E / 50.85528° СГШ; 12.28833° ИГД / 50.85528; 12.28833

Фолмерсхајн (германски: Vollmershain) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Припаѓа на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Фолмерсхајн се наоѓа долж текот на реката Шпроте. Највисока точка во општината е 306,2 метри високиот рид Милберг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини кои се граничат со Фолмерсхајн се Хојкевалде, Јонасвалде, Постерштајн, Небдениц, Тонхаузен и градот Шмелн во округот Алтенбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)